Kategorie prawa jazdy
Pytania i odpowiedzi

Kategoria A uprawnia do kierowania
– motocyklem (bez ograniczeń)
– pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki)

Wymagania wiekowe:
24 lata – minimalny wiek
20 lat – minimalny wiek, jeśli osoba posiadała przez co najmniej 2 lata prawo jazdy kategorii A2
Osoba może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku, bądź 1 miesiąc mając wynik pozytywny z teoretycznego egzaminu państwowego
Jeżeli osoba posiada kat. A1 lub A2, minimalna ilość godzin szkolenia praktycznego zmniejsza się z 20 do 10.

Kategoria A2 uprawnia do kierowania:
– motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,59KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla
– motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW
– pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki)

Wymagania wiekowe:
18 lat – minimalny wiek
Osoba może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku (za zgodą opiekuna prawnego).

Gdzie na kurs kategorii B?

Szukasz kursu prawa jazdy kategorii B dla bliskich, znajomych? Znakomitym i jedynym słusznym wyborem w okolicy jest Akademia Krzysztof Popek. OSK znajduje się w Jastrzębiu Zdroju i zdecydowanie warto jest wybrać ten OSK, pomimo, że jest poza Żorami. Tak, jak w szkole motocyklowej w Żorach mamy klientów z miast nawet oddalonych o 50km, tak i wybór rzetelnego kursu na samochód nie powinien być przypadkiem.

Pytania i odpowiedzi

Najpierw trzeba udać się do urzędu miasta z:
– orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do prowadzenia motocykla (badanie robimy u dowolnego lekarza medycyny pracy)
– jednym zdjęciem zgodnym z wymogami ministerstwa cyfryzacji

Po wykonaniu powyższego otrzymasz Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).

Jest sytuacją idealną, gdy kursanci są chronieni od samego początku. Te osoby, które stroju nie posiadają, podczas kursu dowiedzą się, jak się ubrać. Minimum wymagane przepisami, czyli kask jest zapewnione na kursie. Każdy kursant dostaje bony na zniżkę 300PLN w naszym ulubionym sklepie 4bikes.pl

Zaliczkę w wysokości 500 PLN należy wpłacić na numer konta podany na stronie. Kolejnych wpłat można dokonać jednorazowo bądź w ratach w trakcie trwania kursu. Więcej informacji na spotkaniu organizacyjnym.

Aby utrzymać dobry standard nauczania, ciągłą obecność instruktora podczas szkolenia oraz motocykle w stanie technicznym zapewniającym bezpieczeństwo jazdy rabatów nie udziela się.

Przepisy jasno stanowią, że jeden instruktor może szkolić tylko jedną osobę. Trafiają do OSK Pionier osoby nieprzygotowane do egzaminu, bo instruktor jeździł po łuku z kursantem szkolącym się na kat. C, a motocyklista „szkolił” się sam. Osoba płaci tak naprawdę tylko za wypożyczenie motocykla, jeździ i powiela tylko swoje błędy.
Czy dopuszczalne jest aby zapłacić instruktorowi narciarstwa za lekcję, a ten pójdzie na grzańca do baru przy stacji wyciągu?
Jeszcze gorszą patologią jest, gdy instruktor „puszcza” po placu dwa motocykle, a sam jedzie Toyotą do miasta szkolić na kat. B zostawiając motocyklistów bez opieki. Dochodzi nawet do zderzeń dwóch motocykli na placu.

 

Taki jest cel szkolenia. Przede wszystkim, a nie tylko przygotowanie do egzaminu państwowego. W OSK Pionier będziesz jeździć w zakrętach z prędkościami rzędu 90km/h, bo jazda motocyklem polega na poruszaniu się po drogach. W OSK Pionier nie spędzisz 17 godzin na placu i 3 pozostałych na trasie egzaminacyjnej. Dostaniesz wiedzę czym jest jazda defensywna, dostaniesz podstawy poprawnej techniki jazdy, które są niezbędne do przetrwania na drogach publicznych.

Jazdy odbywają się od poniedziałku do piątku od 8.00 do 17.30. W soboty od 9.00 do 15.00.

Nie ma potrzeby. Wystarczy wysłać zgłoszenie on-line i dokonać przelewu na poczet zaliczki, to daje pewność, że miejsce na kursie zostanie zarezerwowane. Albo po prostu zadzwoń, umów się i wpadnij na plac.